Miło jest nam poinformować, że nasza szkoła otrzymała certyfikat za udział w akcji zbiórki elektrośmieci. Dzięki udziałowi w zbiórce przyczyniliśmy się do posadzenia 50 drzew na 56 metrach kwadratowych.W ciągu roku te drzewa dostarczą tlen dla 34 osób. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym osobom, które wzięły udział w akcji. Cieszymy się, że potrafimy wspólnie zadbać o nasze środowisko.
Udokumentowana historia Szkoły Podstawowej w Sokołowie rozpoczyna się w 1945 roku. Na podstawie opowiadań mieszkańców dokonano zapisu w kronice szkoły o funkcjonowaniu, w okresie przedwojennym, siedmioklasowej szkoły podstawowej. Zajęcia odbywały się w dwóch izbach oddalonych od siebie o 1 km u Pana Głąbińskiego w Sokołowie i u Pana Dąbrowskiego w Zaborowie Kolonii. Budowę budynku szkolnego rozpoczęto w 1938 r. dzięki staraniom i zaangażowaniu: Bronisława Rajskiego – miejscowego gospodarza, kierownika szkoły – Pana Leona Rewekanta, wójta Gminy Rataje – Pana Feliksa Pyszkowskiego, Proboszcza Parafii Sokołów Księdza Szczepkowskiego oraz dziedzica Grosmana. W ciągu roku stanął budynek okazały jak na ówczesne czasy - piętrowy, z czerwonej cegły, pokryty blachą. We wrześniu 1939 roku Niemcy dwukrotnie bombardowali obiekt, szczęściem bomby spadły obok. W latach okupacji wykończyli budynek wewnątrz i prowadzili naukę swoich dzieci. Dzieci polskie uczyły się na plebani.
W lutym 1945 roku organizacją życia szkolnego zajął się Bolesław Król – kierownik. Pracę z dziećmi prowadziły Jadwiga Król oraz Stefania Jentys – była dziedziczka majątku Belno. Do szkoły przychodziły dzieci z odległych wiosek. Lekcje odbywały się w czterech salach, na dwie zmiany. Od września 1945 roku do pracy w szkole przybył Pan Eugeniusz Rembowski. 180 uczniów uczyło czterech nauczycieli. Z roku na rok skład Rady Pedagogicznej powiększał się, w 1951 roku liczył 6 osób.
Szkołą kierowali kolejno:
Bolesław Król (1945 – 1947),
Eugeniusz Rembowski (1947 – 51),
Stanisław Nowiński (1951 – 1954),
Wincenty Orłowski (1954 – 1955),
Henryk Bagrowski (1955 – 1959),
Henryk Szajnecki (1959 – 1967),
Antoni Studziński (1967 – 1989),
Ewa Koprowicz (1989 – 2006),
Ewa Wachowicz (od 2006 r.).
W 1960 r. powstało Szkolne Koło Społecznego Funduszu Budowy Szkół, którego celem było gromadzenie środków na rozbudowę szkoły. Inicjatywa ta przy dużym zaangażowaniu kierownika szkoły zyskała zrozumienie i poparcie miejscowego środowiska. 24 stycznia 1965 roku odbyła się uroczystość oddania do użytku dobudowanej części szkoły – dwóch sal lekcyjnych oraz mieszkań dla trzech rodzin nauczycielskich. Poprawa bazy lokalowej umożliwiła zorganizowanie Szkoły Przysposobienia Rolniczego. Zajęcia w klasie rolniczej odbywały się w godzinach popołudniowych. 1 września 1966 roku uczniowie po raz pierwszy rozpoczęli naukę w klasie ósmej.
Rok szkolny 1967/68 przyniósł kolejne zmiany. Do nowej placówki przeszedł kierownik szkoły Pan Henryk Szajnecki, następcą jego został Pan Antoni Studziński. Na pierwszym w wymienionym roku szkolnym posiedzeniu Rady Pedagogicznej postanowiono bardziej włączyć szkołę w życie środowiska. Czyniono to poprzez imprezy organizowane dla środowiska z udziałem chóru szkolnego. Nawiązana została współpraca z Państwowym Gospodarstwem Rolnym w Sokołowie, Rolniczą Spółdzielnią Produkcyjną w Belnie oraz Okręgową Spółdzielnią Mleczarską w Krośniewicach. Dzięki pomocy tych instytucji, poprzez szereg lat była prowadzona szklanka mleka dla wszystkich uczniów. Dzięki współpracy z Gminną Spółdzielnią „Samopomoc Chłopska w Ratajach”, w latach 1968 – 85 funkcjonowała w Szkole Spółdzielnia Uczniowska.
Na podkreślenie, w historii szkoły, zasługuje duży udział miejscowego społeczeństwa w realizacji prac na rzecz szkoły: wspomnianej już rozbudowie w 1964 r., wykonaniu prac remontowych na początku lat siedemdziesiątych, polegających na zamontowaniu podwójnych okien, postawieniu pieców na korytarzach, wymianie instalacji odgromowej i elektrycznej. Wartość pracy wykonanej przez rodziców, uczniów klas starszych i nauczycieli przy niwelowaniu i ogrodzeniu terenu szkolnego w 1974 roku oceniono na kilka tysięcy złotych. Ze środków zebranych z opodatkowania się rodziców zakupiono wapno i cement dzięki czemu można było wykonać elewację zewnętrzną budynku.
W pracy szkoły następowały korzystne zmiany również w zakresie podnoszenia kwalifikacji nauczycielskich. W 1979 roku tylko jeden nauczyciel posiadał studia magisterskie. W roku szkolnym 1985/86 już pięciu nauczycieli było z tytułem magistra, a dwoje podjęło studia.
23 września 1986 roku szkoła nasza poniosła dużą stratę. W drodze z pracy do domu zmarł nagle nauczyciel muzyki Pan Jan Sochacki.
W październiku 1986 roku odbyło się zebranie rodziców z władzami Gminy, dyrektorami instytucji oraz przedstawicielami rad sołeckich. Celem spotkania było wypracowanie ustaleń dotyczących rozbudowy szkoły. Powołano Społeczny Komitet Pomocy Szkole. Przystąpiono do opracowania dokumentacji oraz gromadzenia środków. Jednak rozbudowy nie zrealizowano ze względu na trudności gospodarcze występujące w kraju, a tym samym i w gminie. Mimo tego prowadzone były prace remontowe budynku. Dzięki finansowemu wsparciu Kuratorium Oświaty i Wychowania została dokonana wymiana pokrycia dachowego.
1 września 1989 roku po 22 latach kierowania Szkołą Podstawową w Sokołowie przeszedł na emeryturę Pan Antoni Studziński. Na stanowisko dyrektora powołana została Pani Ewa Koprowicz. Już czwartego września na zebraniu rodziców dyrektor szkoły zwróciła uwagę rodziców na warunki w jakich uczą się dzieci, podkreśliła konieczność rozbudowy i modernizacji budynku szkolnego. Powołany został Społeczny Komitet Modernizacji Szkoły. Społeczeństwo zadeklarowało pomoc finansową bądź robociznę o wartości 3,5 kwintala zboża od rodziny. Ze względu na zmiany polityczne i gospodarcze w kraju Komitet Modernizacji Szkoły zmuszony był zawiesić swoją działalność w styczniu 1990 roku – społeczeństwo nie mogło wywiązać się z podjętych wcześniej zobowiązań. Dopiero rok 1994 okazał się szczęśliwym rokiem dla naszej szkolnej społeczności. W maju tegoż roku Rada Gminy podjęła uchwałę, aby przeznaczyć środki finansowe na wykonanie dokumentacji dobudowy i modernizacji budynku szkolnego. Dokumentacja została wykonana w ciągu trzech tygodni. Stanowisko Rady Gminy następnej kadencji było również sprzyjające szkole. Zostały przeznaczone środki na wykonanie dokumentacji piętra i zrealizowanie prac rozbudowy i modernizacji budynku. Wykonania prac przygotowawczych polegających na rozbiórce budynku gospodarczego i sanitariatów, a także prac porządkowych, podjęli się rodzice uczniów.
2 września 1995 roku dzięki staraniom radnych kolejnych kadencji: Tadeusza Koprowicz i Haliny Kotfasińskiej, ale również dzięki pomocy rodziców naszych uczniów, została oddana do użytku kolejna nowa część budynku szkolnego: dwie sale lekcyjne, pokój nauczycielski, sanitariaty, szatnia, kotłownia olejowa. Baza lokalowa jest podstawą funkcjonowania szkoły. Praca związana z poprawą warunków pracy była w przypadku naszej szkoły długotrwała i żmudna. W ciągu tych wielu lat poświęconych na modernizację bazy nie zaniedbywana była praca dydaktyczno wychowawcza.
Dzięki dużemu zaangażowaniu Rady Pedagogicznej w składzie: Barbara Antczak, Marek Balcerzak, Ewa Koprowicz, Maria Kostuniak, Beata Milczarek, Barbara Michalska, ks. Kazimierz Roman, Renata Skibińska, Jolanta Stasiak, Sławomir Stanecki, uroczystość oddania nowej części szkoły, została połączona z uroczystością nadania szkole imienia Marii Kownackiej.
W pracy dydaktyczno – wychowawczej szkoły na podkreślenie zasługują również: coroczny udział uczniów (od 1985 roku) w Centralnym Zlocie Młodzieży „Palmiry”; sukcesy w Rambicie Ekologicznym „Żyjemy w zgodzie z naturą”, wyróżnienia zdobywane w konkursach o tematyce przyrodniczej i bezpieczeństwa w rolnictwie, coroczny udział w akcji „Sprzątanie Świata”. Od 1989 roku szkoła nasza jest organizatorem Konkursu Gminnego „Mistrz ortografii”.
Od 1998 roku szkoła posiada pracownię komputerową, a od 2005 r. nowe komputery z EFS. Szkolna strona internetowa w Sokołowie istnieje od 2001 roku.
27 lutego 2002 r. szkole został przekazany Sztandar im. Marii Kownackiej. Obecnie Szkoła Podstawowa w Sokołowie może poszczycić się własnym sztandarem, hymnem oraz stroną internetową.
W kolejnych latach powstał plac zabaw, na którym najmłodsi chętnie spędzają czas na świeżym powietrzu.
Dzięki inicjatywie rodziców przeprowadzono remont szatni, adaptując starą szatnię na małowymiarową salę gimnastyczną. Powstała również łazienka dla najmłodszych dzieci, wyposażona w umywalki i toalety dostosowane do ich wzrostu.
Dużym przedsięwzięciem naszej szkoły było utworzenie UKS „Sokoły”, który działa od 8 listopada 2017 roku. Klub realizuje projekty sportowe oraz profilaktyczne w ramach uniwersalnych programów, pozyskując środki z budżetu Gminy Gostynin. Co roku organizuje gminny Turniej Piłki Nożnej o Puchar Wójta Gminy Gostynin, rajd rowerowy oraz Dzień Sportu. Członkowie UKS uczestniczą również w licznych koloniach.
Dzięki inicjatywie, finansowaniu i pracy rodziców oraz wsparciu UKS „Sokoły” i Gminy Gostynin powstało wielofunkcyjne boisko szkolne.
W szkole utworzono salę językową, wyposażoną w nowoczesne technologie, takie jak sprzęt multimedialny i komputery. W każdej klasie zamontowano monitor interaktywny.
W ostatnich latach powstał gabinet psychologa i pedagoga. W bieżącym roku szkoła otrzymała nową elewację termodociepleniową, wymieniono wszystkie okna, ocieplono strych i zamontowano nowe drzwi wejściowe.
Na boisku sportowym wykonano także wielofunkcyjną bieżnię dla uczniów.