Maria Kownacka - biografia i życiorys
Maria Kownacka to polska pisarka, a także tłumaczka. Urodziła się 11 września 1894 roku w Słupie. Jej twórczość skierowana jest do najmłodszych czytelników. Zasłynęła z takich utworów jak: Plastusiowy Pamiętnik, Kajtkowe przygody, czy też Szkoła nad obłokami. Publikowała w czasopismach dla dzieci w „Płomyczku” i „Płomyku”.
Lata młodości Marii Kownackiej
Maria Kownacka dzieciństwo spędziła w Słupie. W wieku 8 lat straciła matkę. Wychowaniem dziewczynki zajął się ojciec. Od najmłodszych lat Maria interesowała się pedagogiką, już jako 18-latka podjęła pracę nauczycielki w wiejskiej szkole. Następnie przeprowadziła się do Mińska, gdzie również nauczała, ale także sama uczęszczała na wykłady z literatury. Kolejnym etapem w jej życiu było założenie szkoły w Krzywdzie. W 1919 roku na stałe przeniosła się do Warszawy, gdzie pracowała tu w bibliotece.
Twórczość Marii Kownackiej
Pierwsze utwory Marii Kownackiej powstały w czasie pobytu w Mińsku. Tu zaczęła pisać wierszyki i opowiadania dla dzieci. Do powstania licznych utworów przyczyniło się również otworzenie szkoły przez autorkę. Brak środków finansowych i książek, zmuszał Marię do opowiadania dzieciom historii, które później zostały przeniesiona przez nią na papier.
Kownacka debiutowała na łamach „Promyczka” i Płomyka”. Autorka związana była także z teatrem Baj. W czasie wojny potajemnie nauczała. Była również redaktorką czasopisma dla dzieci „Dziennika Dziecięcego”. Za swoją twórczość została nagrodzona m.in. Orderem Uśmiechu, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, a także Orlim Piórem.
Narodziny Plastusia
Jedynym z najbardziej rozpoznawalnych utworów Marii Kownackiej jest Plastusiowy Pamiętnik. Jest to historia małego ludzika stworzonego z plasteliny. Plastuś został ulepiony przez Tosię, w której piórniku zamieszkał. Wraz z przyjaciółmi – Gumką, Ołówkiem, Piórem, Linijką, a także Kredkami, obserwuje świat. Plastuś i Tosia wspólnie przeżywają przygody, uczą się i poznają szkołę.
Postać Plastusia zainspirowała Zofię Ołdak do wyreżyserowania animowanego serialu o przygodach plastelinowego ludzika. Plastuś stał się również bohaterem słuchowisk radiowych.
Śmierć
Maria Kownacka zmarła 27 lutego 1982 roku w Warszawie. Została pochowana na warszawskich Powązkach. Na jej grobie została umieszczona figurka Plastusia. Obecnie w jej mieszkaniu w Warszawie przy ul. Słowackiego znajduje się Izba Pamięci Marii Kownackiej.
Wybrane utwory Marii Kownackiej
- Deszczyk pada, słonko świeci (1935)
- Plastusiowy Pamiętnik (1936)
- Cztery Mile za Piec (1937)
- Jak mysz pod miotłą (1947)
- Kajtkowe Przygody (1948)
- Kwiatki Małgorzatki (1950)
- Przygody Plastusia (1957)
- Rogaś z Doliny Roztoki (1957)
- Szkoła nad obłokami (1958)
- Wesołe przedszkole (1969)
- Za żywopłotem (1971)