100 lat Niepodległej

[Zobacz zdjęcia]

 

„Cóż ja mam Polsko uczynić dla Ciebie?

Ja, co nie walczył przeciwko niewoli.”

 

Takie pytanie zadała sobie młodzież naszej szkoły w 100-lecie Niepodległości Polski.

Często słyszymy: ojczyzna, Polacy, wolność, ale czy dziś rozumiemy, czym są dla nas te wartości?

Chcąc uczcić pamięć tych, którym zawdzięczamy tak wiele, uczniowie naszej szkoły podejmowali szereg działań, które pozwalały włączyć się w świętowanie 100. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Oprócz konkursu plastycznego Moja Ojczyzna dla najmłodszych, zorganizowany został Konkurs Pięknego Czytania utworów patriotycznych  Dla Niepodległej. Rywalizacja przebiegała w dwóch kategoriach wiekowych. W klasach młodszych zwyciężył Artur Marciniak, II miejsce zajął Wojciech Spryszyński, a III- Oliwia Boguszewska. Wyróżnienia zdobyli Nadia Kowalczyk. W  kategorii klas starszych I miejsce zajęła Julia Dembowska, II- Wiktor Szymkiewicz, III- Oliwia Michalska. Wyróżnienie otrzymał Szymon Przybysławski.

Wszystkie klasy podjęły zadanie pod hasłem Moja biało- czerwona, które polegało na wystrojeniu sal w barwy narodowe. W klasach pojawiły się gazetki okolicznościowe oraz symbole i barwy upamiętniające wydarzenia rocznicowe. Dzieci wykonywały także kotyliony, które przydały się podczas świętowania 11 listopada.

Wspólnymi siłami lokalnego środowiska  zorganizowana została wystawka pamiątek historycznych O Niepodległą. Wśród ciekawych przedmiotów znalazły się żołnierskie guziki, filiżanki z 1942 roku oraz zdjęcia, z który spoglądają na nas świadkowie wojen. Interesujące okazały się świadectwa z czasów rozbiorów w postaci dokumentów pisanych po rosyjsku. Dla oglądających to ciekawa lekcja historii.

Nasza szkoła włączyła się do ogólnopolskiej akcji bicia rekordu śpiewania hymnu państwowego. 9 listopada w piątek o godzinie 11.11 wszyscy uczniowie uroczyście wykonali pełną wersję Mazurka Dąbrowskiego.

Zwieńczeniem obchodów 100-lecia Niepodległości była uroczystość, na którą zostali zaproszeni zaprzyjaźnieni ze szkołą kombatanci: Pan Ireneusz Zając- Prezes Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych- oddział  w Gostyninie, Pan Julian Sejda- Wiceprezes, Pan Henryk Sarniak- członek Zarządu Związku oraz Pan Feliks Sławiński- również członek Zarządu, sierżant w stanie spoczynku.Podczas uroczystości zebrani mogli śpiewać wspólnie z artystami pieśni patriotyczne, których teksty mieli w przygotowanych specjalnie na tę okazję śpiewnikach. Po akademii Szanowni Goście uhonorowali Panią Dyrektor Ewę Wachowicz Krzyżem za Zasługi dla ZKRPiBWP. Następnie uczniowie klasy IV otrzymali z rąk kombatantów legitymacje członkowskie Szkolnego Koła Przyjaciół Kombatantów.

Wszystkie podejmowane w szkole działania uświadamiają uczniom, jakie znaczenie ma dziś dla nas wolność, o którą walczyli nasi przodkowie.

Polsko -

Czerwono - biały sztandar nasz
        Uczcijmy chwilą ciszy,
     A wtedy może każdy z nas
     Przeszłości głos usłyszy.