WYCIECZKA DO GNIEZNA

Dnia 11 grudnia w świątecznych nastrojach wybraliśmy się na wycieczkę do Gniezna. W stolicy pierwszych Piastów obowiązkowo zwiedziliśmy najcenniejszy zabytek- katedrę usytuowaną na historycznym Wzgórzu Lecha oraz zobaczyliśmy słynne drzwi gnieźnieńskie, które przedstawiają męczeństwo św. Wojciecha. W tak ważnym miejscu pani przewodnik  w ciekawy sposób przypomniała uczniom wiele faktów z historii Kościoła i państwa polskiego. Następnie oprowadziła nas po przepięknym rynku.

Kolejną lekcją historii były zajęcia w Muzeum Początków Państwa Polskiego. Tam uczestniczyliśmy w zajęciach Jak żyli ludzie 1000 lat temu. Można było obejrzeć i dotknąć przedmiotów codziennego użytku, broni wojów, a nawet ubrać strój piastowski.

Uczestnicy wycieczki mieli również okazję przyjrzeć się z bliska produkcji bombek bożonarodzeniowych, które są wytwarzane w fabryce GabiGlas.  Te szklane kule są małymi dziełami sztuki. Ile pracy i precyzji wymaga stworzenie bombki sprawdzili sami uczniowie. Podczas warsztatów spod ich rąk wyszły przepiękne ozdoby świąteczne, a każda wyjątkowa, bo wszyscy wkładali serce wykonanie swoich bombek.

Bardzo szybko minął nam czas. Późnym wieczorem, z piosenką na ustach wróciliśmy do Sokołowa. Święta tuż, tuż, a my jesteśmy przygotowani, bo pamiątki z fabryki bombek na pewno zawisną w każdym domu na choince i będą przypominały miło spędzone chwile.

Agnieszka Polichnowska